Парк Добелнс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Паркот Добелнс е во центарот на Умео во северна Шведска. Тоа е најстариот парк во Умео, создаден во 1865 година. Името го добил по генералот Георг Карл фон Добелн, а неговиот споменик бил поставен во паркот во 1867 година. Овој парк не треба да се меша со „Добелнс план“ кој е помала заедничка област на друго место позападно во градот.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Подготовките за паркот започнале во 1865 година, а плановите биле за градина во англиски стил на јужната страна на реката Уме. Земјиштето го донирал неодамна назначениот гувернер на Вестерботен Ерик Виктор Алмквист за да се создаде заеднички простор за жителите на градот. Биле создадени кривулести чакалски патеки, арбори, гледишта и цветни леи.[2][3] Паркот беше поставен помеѓу улиците Остра Киркогатан, Сторгатан и Остра Страндгатан.

Паркот бил именуван како Штадстредгорден, но по откривањето на споменикот Добелн во 1867 година, паркот бил популарно познат како парк Добелнс. Во 1888 година, пожарот во градот Умео уништи или оштети поголем дел од грмушките и дрвјата во паркот. Споменикот на Добелн не бил оштетен и во 1897 година започнал голем проект за реставрација за реставрација на паркот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Döbelns plan Архивирано на 19 август 2014 г., umea.se, retrieved 27 May 2014
  2. 2,0 2,1 „Fakta Döbelns park“. Umeå Municipality. Архивирано од изворникот на 7 April 2014. Посетено на 27 May 2014.
  3. Darwin Porter, Danforth Prince (2005). Frommer's Sweden. Wiley. стр. 337. Посетено на 3 May 2014 – преку Internet Archive. Döbelns park.