Паранормална активност

Од Википедија — слободната енциклопедија

Паранормална активност (англиски: Paranormal Activity) е американски хорор филм од 2007 година, во режија на Орен Пели. Главните улоги ги толкуваат: Кети Федерсон и Мика Слоут.

Содржина[уреди | уреди извор]

Младата Кети и нејзиното момче Мика имаат тригодишна врска и се вселуваат во нова куќа, планирајќи заеднички живот. Таа му се доверув на момчето дека чувствува нечие присуство во куќата, особено ноќе во спалната соба, Мика купува видео-камера и ја поставува да снима додека тие спијат. Притоа, од снимките тие забележуваат необјаснето отворање и затворање на вратата и нечии чекори кои водат до креветот. Тогаш, Кети му признава на момчето дека уште како осумгодишно девојче имала искуство со лоши духови.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 865, 23.1.2015, стр. 17.