Парана (Аргентина)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Парана (шпански: Paraná) — град во Аргентина во провинцијата Ентре Риос. Според проценката за 2005 година, во градот имало 249.539 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според проценките, во градот во 2005 година живееле 249.539 жители.

Движење на населението
1980 година. 1991 година. 2001 година.
161.638 207.041 [1] 235.967 [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]