Паралититан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Паралититан|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Паралититан
Paralititan stromeri by Hatem Moushir 9.JPG
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Паралититан
Вид: Паралититан
Биномен назив
Паралититан
Смит, 2001

Паралититан — род на титаносауруски сауроподски диносаурус кој живеел за време на Доцна Креда на територијата на денешен Египет. Фосилите од овој диносаурус биле пронајдени во формацијата Бахарија, која датира пред околу 99,6 до 93,5 милиони години.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Дијаграм за хипотетичка скала споредувајќи го Паралититанот со луѓе, со некои од познатите материјали се во бело.

Џошуа Смит, кој неформално го предводел истражувачкиот тим кој ги пронајделе фосилите на диносаурусите, во едно интервју изјавил: „Беше навистина огромен диносаурус со какво било пресметување“. [2]

Малку е познато за „Паралититанот“, па неговата точна големина е тешко да се процени. Сепак, ограничениот материјал, особено долгата рамена коска, сугерира дека тој е еден од најмасовните откриени диносауруси досега, со проценета тежина од 59 метрички тони . [3] Комплетната десна коска е 1,69 метри долга, што во времето на откривање бил најдолгиот познат сауропод од времето на креда. Неговата големина била надмината во 2016 година со откривањето на Нотоколосус чија рамена коска била долга 1,76 метри. [4] Користејќи го Салтасаурусот како примерок и водич при составувањето, Карпентер ја проценил неговата должина на околу 26 метри во 2006 година. [5] Скот Хартман проценува животно кое е масивно, но сепак е помало од најголемите титаносауруси како што се Пуертасаурус, Аламосаурус и Аргентиносаурус . [6] Во 2010 година, Грегори С. Пол ја проценил должината на 20+ метри (66+ стапки), а и тежина на 20 тони (24,2 кратки тони). [7] Во 2012 година Холц пресметал должина од 32 метри и проценета тежина од 65,3-72,5 тони (72-80 кратки тони). Во 2016 година, користејќи равенки кои ја проценуваат телесната маса заснована на обемот на рамената коска и бедрената коска на животните со четири нозе, му била дадена проценета тежина од 50 метрички тони . Во 2019 година, Грегори С. Паул го проценил Паралититанот помеѓу 30-55 тони (33-60,6 кратки тони) [8] Во 2020 година Молина-Перез и Лараменди ја процениле големината на животното на 27 метри и 30 тони (33 кратки тони). [9]

Од формирањето, веќе бил познат уште еден сауропод, Египетосаурус . Паралититанот се разликува од Египетосаурусот по својата поголема големина, вториот род тежи само 15 тони, веројатно во тоа што нема пневматизација во пршлените на предната опашка и дека поседува релативно подолг грб на неговиот зглоб. [10]

Откривање[уреди | уреди извор]

Прв каудален пршлен и други фосили

Џошуа Смит во 1999 година во Бахаријската оаза повторно ја открил местоположбата Гебел ел Дист каде Ричард Маркграф во 1912, 1913 и 1914 година ископал фосили за Ернст Стромер. Во 2000 година започнала американска експедиција за повторно да го посети местото. Сепак, очигледно Маркграф веќе ги отстранил сите поцелосни скелети, оставајќи ги зад себе само ограничените остатоци. На новата локација, Гебел Фага, експедицијата успеала да лоцира делумен скелет од сауропод. [11] Лаковара го идентификувал како вид нов за науката. Тој бил именуван и опишан од Џошуа Б. Смит, Метју Ц. Ламана, Кенет L. Лаковара, Питер Додсон, Џенифер Р. Смит, Џејсон Чарлс Пул, Роберт Гигенгак и Јустри Атија во 2001 година како типски вид Paralititan stromeri. Генеричкото име значи „плима на Стромер (грчки пара + ореоли „ во близина на море“) титан “ или „плимски џин на Стромер“ [12] Специфичното име го одликува Ернст Стромер фон Рајченбах, германски палеонтолог и геолог, кој за првпат утврдил присуство на фосили на диносауруси во оваа област во 1911 година. Паралититанот претставува прв тетрапод пријавен од формацијата Бахарија од објавувањето на Ромер во 1935 година.

Шпекулативна реставрација

Холотипниот примерок на Паралититан, CGM 81119, е пронајден во слојот на формацијата Бахарија, датирана од периодот кеноман. Се состои од делумен скелет на кој му недостасува черепот. Тој е нецелосен, освен фрагменти од коски кои содржат два сплотени задни сакрални пршлени, два предни опашкасти пршлени, две нецелосни плешки, две рамени коски и метакарпал. Примерокот на Паралититанот покажува докази дека станал оброј на месојаден диносаурус бидејќи бил дискартикулиран во форма на овална должина од осум метри, а различните коски биле групирани . Заб од Кархародонтосаурус бил откриен помеѓу кластерите. Холотипот е дел од колекцијата на геолошкиот музеј во Каиро.

Големиот преден грбен пршлен 1912V11164, во 1932 година од Стромер, упатен на неодреден „џински сауропод“, во 2001 година бил условно наречен „ Паралититан“.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Holtz, Thomas R. Jr. (2012) Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages, Winter 2011 Appendix.
 2. Roach, John (May 31, 2001). 'Tidal Giant' Roamed Coastal Swamps of Ancient Africa“. National Geographic News. Washington, D.C.: National Geographic Society. Посетено на December 31, 2012.
 3. Burness, G.P. and Flannery, T. (2001). "Dinosaurs, Dragonslayer, and Dwarfs: The Evolution of Maximal Body Size." Proceedings of the National Academy of Sciences, 98(25): 14518-14523.
 4. „A gigantic new dinosaur from Argentina and the evolution of the sauropod hind foot“. Scientific Reports (англиски). 6 (1): 19165. January 2016. Bibcode:2016NatSR...619165G. doi:10.1038/srep19165. PMC 4725985. PMID 26777391.
 5. „Biggest of the Big: a Critical Re-evaluation of the Mega-sauropod Amphicoelias fragillimus Paleontology and Geology of the Upper Jurassic Morrison Formation“ (PDF). New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin. 36: 131–138. 2006. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-08.
 6. Hartman, Scott. „The biggest of the big“. Skeletal Drawings.
 7. Paul, G.S., 2010, The Princeton Field Guide to Dinosaurs, Princeton University Press p. 209
 8. Paul, Gregory S. (2019). „Determining the largest known land animal: A critical comparison of differing methods for restoring the volume and mass of extinct animals“ (PDF). Annals of the Carnegie Museum. 85 (4): 335–358. doi:10.2992/007.085.0403.
 9. Molina-Perez & Larramendi (2020). Dinosaur Facts and Figures: The Sauropods and Other Sauropodomorphs. New Jersey: Princeton University Press. стр. 267.
 10. „A giant sauropod dinosaur from an Upper Cretaceous mangrove deposit in Egypt“. Science. 292 (5522): 1704–6. June 2001. Bibcode:2001Sci...292.1704S. doi:10.1126/science.1060561. PMID 11387472.
 11. Nothdurft, William; Joshua Smith; Matt Lamana; Ken Lacovara; Jason Poole & Jen Smith, 2002, The Lost Dinosaurs of Egypt: The Astonishing and Unlikely True Story of One of the Twentieth Century's Greatest Paleontological Discoveries, Random House, 272 pp
 12. „Paralititan Stromeri“. Paleobiology Database. Посетено на December 31, 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]