Паралимни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паралимни
Поглед на Паралимни
Координати: 35°2′0″N 33°59′0″E / 35.03333° СГШ; 33.98333° ИГД / 35.03333; 33.98333Координати: 35°2′0″N 33°59′0″E / 35.03333° СГШ; 33.98333° ИГД / 35.03333; 33.98333
Држава Кипар
Управа
 • ГрадоначалникТеодорос Пирилис
Население (2011[1])
 • Вкупно15,000
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код5280
Мреж. местоwww.paralimni.org.cy

Паралимни е град на Кипар, во југоисточниот дел на државата. Официјално градот припаѓа на округот Амохостос, чие привремено управо седиште се наоѓа под турска окупација.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Зборот Паралимни значи „во езерото“. Историски гледано, Паралимни бил изграден на брегот на плитко езеро, кое само во зима се наполнило со вода.

На почетокот на 20 век, како резултат на извршените работи, целото езерско корито беше обновено за земјоделски цели. Паралимни не бил отсекогаш како што е сега. Првично бил изграден на рид, кој се наоѓа помеѓу Деринеја и нејзината сегашна локација.

Меѓутоа, во 15 век бил преместен во внатрешноста за да се избегне откривање од пирати. Се вели дека првите што се населиле во Паралимни пристигнале веднаш по заземањето на градот, во близина на Фамагуста, од Турците Османлии во 1571 година. Првата населба се викала Свети Димитриј и ова место и денес го носи неговото име.

Во 1986 година, по референдум, Паралимни беше прогласен за општина со тоа име. Во мај 1986 година се одржаа првите избори за функцијата градоначалник и за Советот на општината. Никос Влитис беше избран за прв градоначалник, кој беше од 1986 до 2006 година. Во декември 2006 година тој го загуби градоначалничката функција од Андреас Евагелу, на должност до 2011 година.

Архитектонски, Паралимни е неопислив, малку или ништо останало од првобитното село. Надвор од центарот на градот куќите не се многу привлечни и изгледаат како мали правоаголни блокови. Тоа повеќе од надоместува за своите многу атрактивни градини, особено кога дрвјата цветаат или се плод. Сепак, се чини дека новите и новите генерации, кои заработуваат повисоки плати од нивните родители и баби и дедовци, трошат големи суми пари за градење чудни модерни домови.

Во срцето на Паралимни се наоѓа трговски центар со многу продавници и модерни кафулиња и барови. Поради фактот што Паралимни брзо се зголеми во големина, најголемите трговци на храна на островот изградија или изнајмија филијали таму како што се Carrefour, Orfanides. Има и многу локални супермаркети, како што е Кокинос.

Пејзажот околу Паралимни има плодни црвени почви, каде што се одгледуваат познатите кипарски компири. Живописните ветерници што се користат за извлекување вода од подземните водоносни слоеви за наводнување на околните земји се престижни. За жал, многу од нив сега се во урнатини, заменети со електрични или дизел пумпи. Пред подемот на туризмот, богатите земјоделски површини околу Паралимни беа извор на неговото богатство и сè уште се од големо значење.

Градот Паралимни се наоѓа на крајниот југоисток од островот Кипар. Од главниот град Никозија оддалечен е 110км источно. Градот традиционално бил преградие на Амохостос (до окупацијата на градот), оддалеченост од 10км кон север. Паралимни се наоѓа во близина на брегот на Средоземното Море, на околу 80 метри надморска височина. Градот се наоѓа на југоисточната средишна рамница на островот Мацаорија. Поради тоа северно околу градот се пружа рамничарско поле, а на југот се издига крајбрежно ритче.

Историја[уреди | уреди извор]

Иако подрачјето на Паралимнија било населено уште во времето на праисторијата, овој град, во сенка на блискиот град Амохостос, немал значаен настан до турската окупација на северниот дел на Кипар во 1974 година. До тогаш тоа било многу мало населено место, отсекогаш населено само со Грци.

Во 1974 година турската војска ја окупирала северната третина на Кипар, заедно со блиските градови и важниот Амохостом. Единствено јужниот округ останал во грчки раце, па затоа Паралимни со уште неколку околни села станал носител на округот. Во населбата се населуваат многу Грци, кои бегаат на југот на земјата и градот добива на значење. Последните децении околу градот се развиле неколку средоземни летувалишта, што помогнало и во развивање на градскиот туризам.

Население[уреди | уреди извор]

Паралимни денес има околу 11 000 жители во градските граници, а повеќето од жителите се Грци.

Спорт[уреди | уреди извор]

Енозис Неон Паралимни ФК, кој игра во кипарската прва дивизија е фудбалски тим на градот. Михалис Константину, познатиот поранешен фудбалер на ФК Ираклис, Панатинаикос и Олимпијакос, е роден во Паралимни. Кариерата ја започна и со градскиот тим. Во Паралимни има и страна на Конференцијата наречена Анортозис Паралимниу.

Протарас[уреди | уреди извор]

Протарас (на грчки: Παραλίμνι), е претежно туристички. Тој е во административна надлежност на општина Паралимни. Во античко време, каде што сега се чини дека се наоѓа Протарас, бил античкиот град-држава Леукола. Градот има безбедно пристаниште каде што атинскиот Деметриј Полиоркетес во 306 година а. в. тој побарал засолниште, во потрага по Птоломеј, еден од наследниците на Александар Македонски. Во битката Птоломеј бил поразен и побегнал во Египет, оставајќи го Кипар извесно време во рацете на Димитриј.

Ротарас има прекрасни песочни плажи со чисти небесно сини води, а најпознатата плажа во областа е заливот Fig Tree. Протарас е познат и како „земјата на ветерниците“, задржувајќи го носталгичниот квалитет од минатото.

Наспроти успехот на Аја Напа (која е оддалечена само неколку километри), таа стана одморалиште со значителна големина, со десетици хотели со голем капацитет, хотели и апартмани, вили, ресторани, пабови и секакви објекти. модерен одморалиште треба да има. Бидејќи е потивок од Аја Напа и има помалку клубска сцена, има репутација за угостителство првенствено за семејниот и кипарскиот туризам.

Кејп Греко е на 10 минути од центарот на Протарас, и се смета за едно од најубавите места на островот.

Кејп Греко ја живее славата на Аја Напа, морско чудовиште кое би требало да личи на крст помеѓу делфин и змеј.

Екологија[уреди | уреди извор]

Сезонското Езеро Паралимни, е дом на кипарската змија (Natrix natrix cypriaca), за која се смета дека е исчезната од 1960-тите, додека „Змијата Џорџ“ (Х. Видл) повторно не го открил видот во 1990-тите.

Како резултат на тоа, езерото беше прогласено за место од интерес на заедницата. И покрај тоа, Владата на Кипар издаде дозвола за изградба на повеќе од 300 куќи на локацијата, што резултираше со тоа што Европската комисија промовираше правна постапка против Кипар.

Други опасности со кои се соочува змијата се мото-крос и човекот ги убива преку незнаење и суеверие.

Луѓе признание[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

em:Paralimni