Параклис „Св. Петка“ - Ивањевци

Координати: 41°11′41.5″N 21°22′16.2″E / 41.194861° СГШ; 21.371167° ИГД / 41.194861; 21.371167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед на параклисот

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Ивањевска
Местоположба

Карта

Координати 41°11′41.5″N 21°22′16.2″E / 41.194861° СГШ; 21.371167° ИГД / 41.194861; 21.371167
Место Ивањевци
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис

Света Петка — параклис во близина на селото Ивањевци. Сместен е непосредно од десната страна на патот кој води до селото Вашарејца.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Параклисот се состои од оградена метална конструкција во чиј среден дел е сместен објект за молитва изграден од тули. Во внатрешноста на објектот има икони. Околу параклисот има чешма и помошна градба.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]