Параклис „Св. Ирина“ - Свиништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Ирина
Параклис „Св. Ирина“ - Свиништа.jpg

Поглед на параклисот

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба
Координати 41°11′53.4″N 20°55′47.5″E / 41.198167° N; 20.929861° E / 41.198167; 20.929861Координати: 41°11′53.4″N 20°55′47.5″E / 41.198167° N; 20.929861° E / 41.198167; 20.929861
Населено место Свиништа
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Ирина
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Ирина — параклис во близина на охридското село Свиништа. Сместен е непосредно покрај магистралниот пат Охрид-Ресен, на местото каде што се исклучува патот кој води кон селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Параклисот бил подигнат на иницијатива на Трене Климески од селото Лескоец, а кој потекнува од Опеница. Него му дошло на сон да подигне црква на тоа свето место.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Празникот посветен на Светата Великомаченичка Ирина одбележан кај Свиништа • WebOhrid“. WebOhrid (англиски). 2017-05-18. Посетено на 2019-11-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]