Параклис „Св. Илија“ - Каврак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илијас
Параклис „Св. Илија“ - Каврак.jpg

Поглед на параклисот

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Местоположба
Место Каврак
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис

Свети Илијас — параклис во близина на кратовското село Каврак. Сместен е непосредно покрај манастирската црква „Св. Петка“.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]