Параклис „Св. Архангел Михаил“ - Ропотово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ - Ропотово 2.jpg

Поглед на параклисот

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Ропотовска
Местоположба

Координати 41°27′12.6″N 21°22′08.6″E / 41.453500° СГШ; 21.369056° ИГД / 41.453500; 21.369056Координати: 41°27′12.6″N 21°22′08.6″E / 41.453500° СГШ; 21.369056° ИГД / 41.453500; 21.369056
Место Ропотово
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба 17 јуни 2008
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаилпараклис во селото Ропотово. Сместен е на влезот од селото, од левата страна на патот кој води од Македонски Брод.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелник за изградба на параклисот бил поставен на 17 јуни 2008 година.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на параклисот претставува крстокуполен храм со кружна купола, полукружна апсида на источната страна и две полукружни крила на северната и јужната страна. Влезот е сместен на западната страна и пред него има натстрешница. Над натстрешницата има полукружна ниша со фреска на којашто е прикажан Архангел Михаил. Куполата содржи четири монофори распоредени во круг. Објектот е изграден од камен и е покриен со лимен кров.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ропотово“. OldPrilep. 10 декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]