Прејди на содржината

Була

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Папски були)
Була издадена од папата Урбан VIII, 1637

Була (лат. bulla, „шишенце“) е основен средновековен папски документ, кој се печател со олово, а во посебни случаи и со злато. Од XV век наваму, се издава поретко.

Историја[уреди | уреди извор]

Во средниот век, була бил назив за метален печат, односно шишенце во кое се распоредувал печатот. Овој печат се удирал само на државни акти (императорски и папски). Во подоцнежните векови, називот останал само за важните папски укази и документи.

Надворешни врски и извори[уреди | уреди извор]