Дервентски папирус

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Папирусот од Дервент)
Прејди на: содржини, барај

Дервентски папирус е древен папирус, пронајден во 1962 год. во некрополата на античкиот македонски град Лете во Лагадинскиот Дервент, каj селото Ајватово, Егејска Македонија.

Своевремено е означен како еден од големите скандали во науката, со кој се обвинија дузина имиња од грчката научна фела поради одбивање јавно да го презентираат. Четириесет и четири години откако е пронајден, Папирусот од Дервент е публикуван.

Папирусот кој датира околу 340 год. п.н.е. е од огромно значење за многу науки и претставува најстарата преживеана книга во Западниот свет. Составен е од фрагменти на коментари за една песна опишана како Орфеј.

Во моментот, ракописот се чува во Археолошкиот музеј во Солун.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]