Папа (Унгарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панорама на Папа
Знаме на Папа
Грб

Папа (унгарски: Pápa) — град во Унгарија. Папа е втор по големина град во округот на Веспрем.

Според податоците од 2008 година градот има 32.617 жители.

Градот Папа е познат по своите добро сочувани стари градски јадра. Папа има голем историски центар, со реновирани куќи, кафулиња и музеи на резиденцијата, вклучувајќи го и Музејот за сино боење (Kékfestő Múzeum), формиран во поранешна фабрика која произведува облека и други текстили обоени со индиго сина под уникатен метод.

Градот е познат по своите термални бањи, особено новоизградениот комплекс за пливање, палатата на семејството Ештерхази, неговата голема римокатоличка црква и калвинистичкото средно училиште; градот е важен религиозен центар. Исто така може да се пофали со голем парк во близина на центарот на градот.

Градот е главен центар на трговијата со вината на винскиот регион Сомло. Папа бил административен регионален капитал од 1945 до 1983 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Папа се наоѓа во северозападниот дел на Унгарија. Градот е околу 130 километри западно оддалечен од Будимпешта. Градот се наоѓа во северозападниот дел на Панонската Низина на ободите на островската Бакоњска планина.

Население[уреди | уреди извор]

Според проценките од 2017 година, во градот имало 30.561 жител.

Демографија
1990 200 2011 2017
33 846 33 549 31 845 30 561

Партнерски градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]