Папа Пасхалиј I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Paschalis I
Pope Paschalis I. in apsis mosaic of Santa Prassede in Rome.gif
Родено име Пасхалиј I
Папа од 25 јануари 817
Папа до 11 февруари 824
Претходник Папа Стефан IV
Наследник Папа Евгение II
Роден  ?
Рим
Починал 11 февруари 824
Рим
Други папи по име Пасхалиј (појаснување)

Папа Пасхалиј I (лат. Paschalis PP. I)(? - 11 февруари 824) бил римски папа од 25 јануари 817 до 11 февруари 824. Заземај став на негирање по однос на прашањето за Луј I Побожниот. Тој го обвинувал за извршување на тортура, но својата вина ја негирал. Бил загрижен за мисионерството во Скандинавија.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!