Папа Либериј

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Папа Либериус)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Liberius
Paderborner Dom Dreifaltigkeitskapelle Liborius.jpg
Родено име Либериус
Папа од 17 мај 352
Папа до 24 септември 366
Претходник Папа Јулиј I
Наследник Папа Дамасиј I
Роден непознато
Рим, Италија
Починал 24 септември 366
Рим, Италија
Други папи по име Либериус

Папа Либериј бил римски папа во периодот од 17 мај 352 до 24 септември 366 година.

Во 334 година овој папа го објавува 25 декември како ден на раѓањето на Исус Христос.