Папа Корнелиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Папа Корнелиус)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Heiliger Cornelius.jpg
Родено име Корнелиј
Папа од 6 март или на 13 март 251
Папа до јуни 253
Претходник Папа Фабиан
Наследник Папа Луциус I
Роден непознато
Починал јуни 253
Чивитавекија, Италија
Други папи по име Корнелиј

Папа свети Корнелиј бил папа во периодот од 6 март или 13 март 251 до јуни 253 година.

Тој бил избран за папа на 6 март или на 13 март 251, за време на прогонувањето на римскиот император Дециј. На неговото избирање се спротиставил Новацијан, кој тврдел дека епископите немале право да даваат одлуки за смртни гревови како убиство, прељуба и апостезија, туку можат да бидат докажани само преку судот; Папа Корнелиус од друга страна пак го тврдил токму спротивното. Со помош на свети Киприан, тој бил избран за нов папа. Новациан избегал од Рим, но неговите следбеници создале еден вид на секта позната како новацианисти.

Овој светец се чествува на 16 септември.