Папа Инокентиј VI

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Папа Иноцент VI)
Прејди на: содржини, барај
Innocentius VI
Innozenz VI.gif
Родено име Етјен Обер
Папа од 18 декември 1352
Папа до 12 септември 1362
Претходник Папа Климент VI
Наследник Папа Урбан V
Роден 1282 или 1295
Бејсак, Франција
Починал 12 септември 1362
Авињон, франција
Други папи по име Инокентиј (појаснување)

Папа Инокентиј VI (лат. Innocentius PP. VI)(1282 или 1295 - 12 септември 1362) бил римски папа од 18 декември 1352 до 12 септември 1362.