Папа Евсебиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еусебиј
Родено име Евсебиј
Папа од 18 април 309
Папа до 17 август 309
Претходник Папа Марцелус I
Наследник Папа Miltiades
Роден непознато
Починал 17 август 309
Сицилија Италија
[[Папа Папа Евсебиј|Други папи по име Папа Евсебиј]]

Папа Евсебиј (лат. Eusebius) бил римски папа во периодот од 18 април 309 или 310 до 17 август 309 или 310 г. Според Liberian Catalogue тој бил епископ на Рим 4 месеца и 16 денови. Евсебиус починал во во прогонство во Сицилија и бил погребан во гробницата на Папа Каликстус I. Чествувањето на овој папа е на 26 септември.