Папа Дониј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Donus
Popedonus.jpg
Родено име Дониј
Папа од 2 ноември 676
Папа до 11 април 678
Претходник Папа Адеодат II
Наследник Папа Агатон
Роден  ?
Рим
Починал 11 април 678
Рим
Други папи по име Дониј

Папа Дониј (лат. Donus PP.)(? - 11 април 678) бил римски папа од 2 ноември 676 до 11 април 678. Во времето на понтифактот, ја присоединил кон римската црква равенската епархија. Се борил против несторијанството. Погребан е во Базиликата Свети Петар.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!