Папа Дамасиј II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Damasus II
B Damasus II1.jpg
Родено име Попо
Папа од 17 јули 1048
Папа до 9 август 1048
Претходник Папа Бенедикт IX
Наследник Папа Лав IX
Роден ?
Баварија
Починал 9 август 1048
Палестрина, Италија
Други папи по име Дамасиј (појаснување)

Папа Дамасиј II (лат. Damasus PP. II)(? - 9 август 1048) бил римски папа од 17 јули 1048 до 9 август 1048. Бил епископ на Бресанон. Бил назначен за папа по онесениот указ од страна на германскиот император Хенрих III. Умрел во Палестрина од маларија. Погребан е во црквата Сан-Лоренцо-фуори-ле-Мура во Рим.