Папа Григориј XV

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Папа Григур XV)
Прејди на: содржини, барај
Gregorius XV
Guercino - Pope Gregory XV (ca. 1622-1623) - Google Art Project.jpg
Родено име Алесандро Лудовизи
Папа од 9 февруари 1621
Папа до 8 јули 1623
Претходник Папа Павле V
Наследник Папа Урбан VIII
Роден 9 јануари 1554
Болоња
Починал 8 јули 1623
Рим
Други папи по име Григур (појаснување)

Папа Григур XV (лат. Gregorius PP. XV)(9 јануари 1554 - 8 јули 1623) бил римски папа од 9 февруари 1621 до 8 јули 1623. Бил голем непотист. Тој го назначил за кардинал Арман де Ришелје, творецот на францускиот апсолутизам. Умрел по неговото двегодишно неславно папство.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!