Папа Григориј XV

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Папа Грегориј XV)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Gregorius XV
Guercino - Pope Gregory XV (ca. 1622-1623) - Google Art Project.jpg
Родено име Алесандро Лудовизи
Папа од 9 февруари 1621
Папа до 8 јули 1623
Претходник Папа Павле V
Наследник Папа Урбан VIII
Роден 9 јануари 1554
Болоња
Починал 8 јули 1623
Рим
Други папи по име Григур (појаснување)

Папа Григур XV (лат. Gregorius PP. XV)(9 јануари 1554 - 8 јули 1623) бил римски папа од 9 февруари 1621 до 8 јули 1623. Бил голем непотист. Тој го назначил за кардинал Арман де Ришелје, творецот на францускиот апсолутизам. Умрел по неговото двегодишно неславно папство.