Папа Адријан II

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Папа Адриан II)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Hadrianus II
Adrian II.jpg
Родено име Адријан II
Папа од 14 декември 867
Папа до 14 декември 872
Претходник Папа Никола I
Наследник Папа Јован VIII
Роден 792
Рим
Починал 14 декември 872
?
Други папи по име Адријан (појаснување)

Папа Адријан II (лат. Hadrianus PP. II)( 792 - 14 декември 872) бил римски папа од 14 декември 867 до 14 декември 872. Бил роднина на папите Стефан IV и Сергиј II. Водел дипломатски преговори со Луј II. Во 869, го осудил однесувањето на патријархот Фориј против папскиот престол. Ја поддржувал мисијата на солунските браќа Кирил и Методиј.