Папа Јулиј I

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Папа Јулие I)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Iulius
Iulius I.jpg
Родено име Јулиј
Папа од 6 февруари 337
Папа до 12 април 352
Претходник Папа Марк
Наследник Папа Либериус
Роден непознато
Рим, Италија
Починал 12 април 352
Рим, Италија
Други папи по име Јулиј

Папа Јулиј I бил римски папа во периодот од 6 февруари 337 до 12 април 352 г. Според Liberian Catalogue тој бил на Светиот Престол 15 години, 1 месец и 11 денови. Папа Јулиј I бил објавен за светец од страна на Римокатоличката црква и чествувањето му е на 12 април.