Прејди на содржината

Папатачки мост

Координати: 40°8′51.6″N 21°14′16.7″E / 40.147667° СГШ; 21.237972° ИГД / 40.147667; 21.237972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Папатачки мост
Γεφύρι Παπατάκη
Координати40°8′51.6″N 21°14′16.7″E / 40.147667° СГШ; 21.237972° ИГД / 40.147667; 21.237972
МестоБишово, Гребенско, Егејска Македонија
Зашт. статусспоменик на културата
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони1
Историја
ЗавршенXIX век
Местоположба
Карта

Папатачки мост (грчки: Γεφύρι Παπατάκη) — стар камен мост во Гребенско, Егејска Македонија. Сместен е меѓу селата Бишово и Чирак[1] и пресича приток на Праморица.[2] Изграден е во XIX век. Има еден отвор.[1]

Во 1995 г. мостот е прогласен за заштитен споменик на културата.[1] Ремонтиран е во 2010 г.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/29028/694/30-6-1995 - ΦΕΚ 632/Β/18-7-1995“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2015-01-20. Посетено на 20 јануари 2015.
  2. 2,0 2,1 „Γεφύρι Του Παπατάκη“. Τα Πέτρινα Γεφύρια της Ελλάδος. Посетено на 20 јануари 2015.