Паоло де Челје

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Италија Паоло де Челје
Лични податоци
Роден на 17 септември 1986 (1986-09-17) (33 г.)
Роден во Аоста, Италија
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Марсеј Олимпик Марсеј
Број 25
Младинска кариера
Јувентус Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006- Јувентус Јувентус 8 (1)
2007–2008 Сиена Сиена 29 (2)
2008-2014 Јувентус Јувентус 90 (1)
2014Џенова Џенова (позајмен) 12 (1)
2014-2015Парма Парма (позајмен) 11 (3)
2015- Јувентус Јувентус 2 (0)
2015-Марсеј Олимпик Марсеј 0 (0)
Репрезентација
2006-2009 Италија 21 15 (0)
2008- Олимписка репрезентација 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 септември 2014.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 септември 2014

Паоло де Челје (роден на 17 септември 1986, во Аоста) е италијански фудбалер, лев бек на Олимпик Марсеј (на заем од Јувентус).

Титули[edit | edit source]

Италија Јувентус[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]