Паоло Маџели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Паоло Маџели е театарски режисер. Роден е во 1949 година во градот Прато, во Тоскана. Дипломирал режија во Фиренца, а студирал и славистика. По добивањето на стипендија, своите студии ги продолжил во Романија. Режирал поголем број претстави на сцените во Белград и во Загреб, а работел и во Германија, Швајцарија, Словенија и Франција. Најпознати негови претстави се:


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Црногорски народен театар - Подгорица, Црна Гора, ”Његош и јас” - Авторски проект на Паоло Маџели, 54 Охридско лето, четврток, 31.7.2014.