Прејди на содржината

Паоло Босели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паоло Босели
Премиер на Италија
На должноста
18 јуни 1916 – 29 октомври 1917
Монарх Виктор Емануел III
Претходник Антонио Саландра
Наследник Виторио Емануеле Орландо
Лични податоци
Роден(а) 8 јуни 1838(1838-06-08)
Савона, Кралство Сардинија
Починал(а) 10 март 1932(1932-03-10) (возр. 93)
Рим, Кралство Италија
Партија Италијанска Либерална Партија

Паоло Босели (8 јуни 1838 – 10 март 1932 година) бил италијански политичар кој бил 34-ти премиер на Италија за време на Првата светска војна.

Биографија[уреди | уреди извор]

Босели е роден во Савона, Лигурија.

Босели бил првиот професор по наука на Универзитетот во Рим пред да влезе во политиката. Тој служел 51 година како пратеник на либералната десница.

Назначен за министер за образование во 1888 година, Босели ја реорганизирал Банката на Италија со неговото следно портфолио, како министер за финансии во 1899 година. Тој исто така служел во владата на Сидни Сонино од 1906 година.

Во јуни 1916 година тој бил релативно неистакнат политичар од десниот центар и еден од најстарите членови на италијанскиот парламент, кога бил назначен за премиер, по падот на владата на Саландра како резултат на воените порази.

Неговата влада падна во октомври 1917 година како резултат на воениот пораз во битката кај Капорето, во која Италија загуби околу 800.000 луѓе, целото освојување направено досега во Првата светска војна, како и Фриули и делови од Венето. Босели бил силен поддржувач на главниот командант Лујџи Кадорна, кој исто така бил отпуштен по Капорето.

Додека Босели бил премиер, декретот од август 1917 година го проширил принципот на задолжително осигурување од несреќи на земјоделските работници генерално.

Тој починал во Рим на 10 март 1932 година и бил погребан во Торино.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Антонио Саландра
Премиер на Италија
1916–1917
Наследник
Виторио Емануеле Орландо