Панчо Виља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панчо Виља
Панчо Виља на коњ ок. 1908 — 1919
На должноста
1913–1914
Лични податоци
Роден(а) Хосе Доротео Аранго Арамбула
5 јуни 1878
Сан Хуан дел Рио, Мексико
Починал(а) 20 јули 1923 (45 г.)
Парал, Мексико
Потпис
Воена служба
Припадност Северна дивизија
Чин генерал
Битки/војни Мексиканска револуција

Франсиско „Панчо“ Виља (шпански: Francisco Pancho Villa), псевдоним на Хосе Доротео Аранго Арамбула (шп. José Doroteo Arango Arámbula) — мексикански револуционер. Како еден од водачите на Мексиканската револуција, тој е почитуван во Мексико како национален јунак. Неговите дејствија послужиле како пример за подоцнежните револуционерни и герилски движења во XX век.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pancho Villa“. Encyclopædia Britannica. 13 септември 2019. Посетено на 27 април 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]