Панче Васоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Панче Камџик)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 16 октомври 1924
Тетово
Починал 1 јуни 2003
Тетово
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Фросина
Време, живот
Волчја ноќ
Занимање глумец

Панче Васоски - Камџик (Тетово, 16 октомври 1924 - Тетово, 1 јуни 2003) — македонски театарски, филмски и телевизиски актер.[1] Пензиониран бил како директор на Музејот на тетовскиот крај.[2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Васовски играл во повеќе од дваесет улоги тој во македонската филмска продукција преставувал еден од најприсутните и незаобиколиви толкувачи на помали улоги и епизоди. Учествувал во следниве филсмки проекти:

1955 Волчја ноќ (Споредна улога)
1958 Мис Стон (Споредна улога)
1961 Мирно лето (Споредна улога)
1961 Солунските атентатори (Споредна улога)
1964 Под исто небо (Споредна улога)
1966 До победата и по неа (Споредна улога)
1967 Македонска крвава свадба (Споредна улога)
1968 Планината на гневот (Споредна улога)
1969 Време без војна (Споредна улога)
1969 Републиката во пламен (Споредна улога)
1971 Жед (Споредна улога)
1971 Македонски дел од пеколот (Споредна улога)
1972 Истрел (Споредна улога)
1975 Јад (Споредна улога)
1976 Најдолгиот пат (Споредна улога)
1977 Исправи се, Делфина (Споредна улога)
1980 Време, води (Споредна улога)
1982 Јужна патека (Споредна улога)
1987 Тетово низ историјата и денес (Соработник)
1999 Време, живот (Споредна улога)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (на македонски) Македонска енциклопедија. I. МАНУ. ISBN ISBN 978-608-203-024-1. 
  2. „ИН МЕМОРИАМ Панче Васовски - Камшик (1924 - 2003)“ (македонски). 2 јуни 2003. конс. 2009-10-19. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]