Панчаревска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Панчаревска Река
Други имињаСелска Река
Прави Андак
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Pehčevo Municipality.svg Пехчево
Слив
Главен изворВлаина
1.423 м
УстиеБрегалница
ТечениеБрегалницаВардарЕгејско Море
Принадлежности
Притоки
  • Леви:
    Десни Дол
  • Десни:
    Дренов Дол, Лесков Дол, Кушев Дол и Долга Чешма

Панчаревска Река (позната и како Селска Река и Прави Андак) — река во Македонија, извира на планината Влаина.[1]

Извор[уреди | уреди извор]

Изворите на реката се наоѓаат под врвот Туторвица на 1.423 метри надморска височина. Од изворот до селото Панчарево, реката е позната и под имињата Селска Река и Прави Андак. Од селото Панчарево до вливот во реката Брегалница се нарекува Панчаревска Река.[1]

Притоки[уреди | уреди извор]

Кон Панчаревска Река се вливаат следниве потоци:[1]

  • Десни притоки: Дренов Дол, Лесков Дол, Кушев Дол и долот викан Долга Чешма
  • Леви притоки: Десни Дол

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 53–54. ISBN 978-9989-2117-6-8.