Панцероти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панцероти

Панцероти, е вкусен производ кој потекнува од централна и јужна италијанска кујна, кој наликува на мало калцоне, и по формата и по тестото што се користи за неговата подготовка. Терминот обично се однесува на пржени производи, а не на печиво печено во рерна, иако калцони и панцероти често се мешаат еден со друг.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Именката панцерото доаѓа од деминутив на панца, регионална варијација на италијанската панциа, што се однесува на карактеристичното отекување на пецивото кое наликува на надуеност на стомакот.

Иако етимолошки поврзан, зборот пансоти се однесува на сосема поинакво јадење од панцероти, означувајќи еден вид равиоли што е типично за Џенова.

Панцеротите се исто така популарни во Соединетите Држави и Канада, каде што често се нарекуваат панзероти или панзароти како еднина именка.

Италија[уреди | уреди извор]

Панцеротите потекнуваат од Јужна Италија и Средна Италија, особено во апулиската кујна. Тие се во основа мали верзии на калцони, но обично се пржени, наместо во рерна, поради што се познати и како калцони фрити или пица фрити во Италија, најчесто во Кампанија. Во некои делови на Апулија, како што се Молфета и Мола ди Бари, панцеротите, исто така, се нарекуваат Фрители, додека во Бриндизи се познати како фрит.

Најчести полнења за овој производ се доматите и моцарелата. Излупените цели домати се цедат и се сушат за да се користат како фил, бидејќи со користење на несушени домати тестото ќе се скине поради влагата. Други филови се кромидот запржен во маслиново масло и зачинет со солени аншоа и каперси, или мортадела и проволон сирење.

Различен рецепт за панцероти е панзероти ди пате, специјалитет од Саленто кој се состои од крокети од пире од компири.

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Панцеротите се конзумираат и во Северна Америка, каде што биле увезени од Јужноиталијански имигранти во времето на Италијанската дијаспора.

Што се однесува до нивната форма, тие можат да бидат во различни големини. Тие се составени од тесто исполнет со различни количини на топено сирење моцарела, сос од домати и разумен број филови, кои потоа се превиткуваат и се пржат длабоко.

Канада[уреди | уреди извор]

Од средината на 1960-тите години, панцеротите станале популарна брза храна во Канада. Комерцијализираните замрзнати верзии се нарекуваат Пица Покетс или Пица Попс.