Пантелеј Киселов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пантелеј Киселов
Роден 1863
Свиштов, Отоманско Царство
Починал 14 октомври 1927
Софија, Бугарија

Пантелеј Киселов (бугарски: Пантелей Киселов) бил генерал во бугарската армија.

Во 1916 Бугарија ја одвојува Јужна Добруџа од Романија со Генерал Пантелеј Киселов.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Генералот од Добруџа