Паничиште

Од Википедија — слободната енциклопедија

Паничиште (бугарски: Паничище) ― одморалиште во Бугарија. Се наоѓа на планината Рила, 3 км (10 км со автомобил) југоисточно од гратчето Сапарева Бања и недалеку од Дупница. На 1.350 метри надморска височина лежи на границата на Националниот парк Рила. Не само што е скијалиште со спортски центар за различни спортови, туку е и спа-центар.

Во 2009 година бил изграден воздушна жичарница за да се избегне опасен стрмен дел од патеката од и до Седумте Рилски Езера. Времето на патување помеѓу терминалите е 16 минути.

Жичарницата во Паничиште и Рилските Езера.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]