Панини (сендвич)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Панини или панино е сендвич направен со италијански леб. Тие понекогаш се служат топли по печење на скара или тост.

Во многу земји од англиско говорно подрачје, името панини е дадено на сендвич на скара направен од било каков вид на леб. Примери на видови леб што се користат за модерни панини вклучуваат багет, чабата, фокача и мичета. Лебот се сечи хоризонтално и се полни со сувомеснати состојки како сирење, шунка, мортадела, салама или друга храна, и често се служи топол откако ќе се притисне со скара за загревање.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Панини со салата

Панини е збор од италијанско потекло. На италијански именката панино е деминутив од пане и се однесува на лепче. Панино имботито се однесува на сендвич, но зборот панино често се користи и само за да означи сендвич воопшто. Слично на панино е трамецино, триаголен или квадрат сендвич составен од две кришки мек бел леб со отстранети кори.

Претходник на овој сендвич се појавил во италијански готвач од 16 век, сендвичите станале тренд во миланските барови, наречени паниноче, во 1970-тите и 1980-тите години. Трендовските ресторани во САД почнале да продаваат панини, со карактеристични варијации кои се појавуваат во различни градови.

Во текот на 1980-тите години, терминот Панинаро се појавил во Италија за да означи член на младинска култура претставена од патрони на сендвич барови како што се миланскиот Ал Панино и првите Италијански ресторани за брза храна во американски стил. Панинарите беа прикажани како личности кои се наклонети кон десно, фиксирани за модата, кои уживале во прикажувањето на стоките за широка потрошувачка од почетокот на 1980-тите како статусни симболи.

Скари[уреди | уреди извор]

Сендвичот се вади од скара со шпатула

Скара за Панини е скара за сендвичи, производи од месо, зеленчук и специјални ставки од менито. Функцијата на скарата за панини е да ја загрее храната на соодветна внатрешна температура со посакувани надворешни одлики.