Панела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панела во ролна леб

Панела (или panelle di ceci) се сицилијанскио пржено јадење направени од брашно од наут и други состојки, обично вода, сол, бибер, маслиново масло и ситно сецкан магдонос. Тие се популарна храна која се продава на улиците во Палермо и често се става помеѓу кришки леб или во ролна од сусам, како сендвич. Овие сендвичи, наречени пане е панела, обично се служат со парче лимон што треба да се исцеди над панелата.

Панелите се прават така што брашното од леблебија се меша со вода, сол, бибер и маслиново масло, а потоа се меша на топлина додека не се формира густо тесто. Магдоносот се меша во тестото и смесата или се премачкува на плех подмачкан со масло или се става во сад со масло да се излади и да се стегне. Откако ќе се излади, тестото се сече на парчиња и се пржи. Панелот може да се јаде свеж и топол, или да се олади на собна температура.

Некои извори[1] тврдат дека ова пржено јадење потекнува од арапските владетели на Сицилија помеѓу 9 и 11 век, иако се чини дека тоа не е поткрепено со историска документација.

Панелите се многу слични на панисот на Ница.[2]

Овие сендвичи станале многу популарни меѓу сицилијанските Американци во Бруклин, Њујорк, поточно во Гравеснд, Бруклин и Бенсонхерст, Бруклин. Во Бруклин, панелите најчесто се користат во сендвичи со рикота додадена на нив на вастеда. Тие се исто така популарни меѓу сицилијанската американска заедница во северозападните предградија на Чикаго, особено околу Нилс и Дес Плејнс.

Тие понекогаш се нарекуваат панеди на сицилијански. Италијанската еднина на панела е панела, единечно пржење.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Carrera, Fabrizio. „La panella, una storia che parte da lontano“. www.cronachedigusto.it (италијански). Посетено на 2022-12-21.
  2. Colman Andrews et al., "Panelle", Country Cooking of Italy, 2012, ISBN 1452123926, p. 151

Надворешни врски[уреди | уреди извор]