Пандо (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поток Пандо
Arroyo Pando
Местоположба
ДржаваУругвај
Физички особености
Должина28 км
Особености на сливот

Потокот или Реката Пандо (шпански: Arroyo Pando) е уругвајски поток/река, преминувајќи го Департманот Канелонес Се влева во Рио де ла Плата. Неговото име потекнува од блискиот град Пандо.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]