Прејди на содржината

Пандо Николов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пандо Николов
1898-1928

Николов во четничка униформа, околу 1928 г.
Прекар:Бакунин[1]
Роден во:Струмица, Отоманско Царство
Починал во:Јундола, Царство Бугарија
Род: ВМРО (Автономистичка)
Период на служба:1920-1928 г.
Чин:војвода

Пандо Николов, повеќе познат како Пандо Струмички е револуционер, војвода на Внатрешната македонска револуционерна организација (Автономистичка) во Струмичко. Се води под псевдонимот Бакунин.[1]

Животопис

[уреди | уреди извор]
Четата на Пандо Струмички и Пандо Кицов, 1920-те години.
Разгледница од Пандо Струмички и други четници од Струмица.

Тој е роден во 1898 година во Струмица, тогаш во Отоманско Царство. Во родниот град завршил 3-ти прогимназиски клас. Во 1920 година убива српски полицаец при што се пушта во бегство. Бил четник кај познатиот струмички револуционер Георги В'ндев и Димитар Димашев, а потоа формира и своја чета во Струмичко од околу 13 луѓе заедно со Пандо Кицов.

Летото 1928 година зема учество во спречување на обид за преземање на помошната организација на ВМРО, при што на 25 јули е фатен и убиен кај месноста Јундола од четата на Стојан Вардарски и Георги Настев.[2][3]

  1. 1,0 1,1 Николов, Борис. ВМОРО - псевдоними и шифри 1893-1934, Звезди, 1999, стр.13, 76
  2. Николов, Борис Й. „Вътрешна македоно-одринска революционна организация Войводи и ръководители (1893 – 1934). Биографично-библиографски справочник”. София, 2001, стр. 123.
  3. Гаджев, Иван, „Иван Михайлов (отвъд легендите)“, Том I, София 2007, Университетско издателство „Свети Климент Охридски“, стр. 744.