Пандо Мечкаров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пандо Мечкаров
Роден 1869
Прекопана, Костурско, Отоманско Царство
Починал 13 ноември 1904
Зелениче, Леринско, Отоманско Царство
Националност Македонец
Занимање револуционер

Пандо Мечкаров (роден во 1869 година во Прекопана, Костурско - починал на 13 ноември 1904 година во Зелениче, Леринско) — македонски револуционер.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Мечкаров бил учесник во Илинденското востание како лерински селски војвода. Бил член на ТМОРО (1899) и претседател на РК во с. Прекопана. Во Илинденското востание предводел чета од родното село. Бил убиен од андартите во времето на „Зеленичката крвава свадба“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Мечкаров“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 943. Text "series " ignored (help)