Панајота Даскалопулос

Од Википедија — слободната енциклопедија

Панајота Даскалопулос (грчки: Παναγιώτα Δασκαλοπούλου) е професор по математика на универзитетот Колумбија[1], чие истражување вклучува парцијални диференцијални равенки и диференцијална геометрија.[2] На Универзитетот Колумбија, таа исто така работи и како директор на додипломски студии по математика.[1]

Даскалопулос дипломирала на Атинскиот универзитет во 1986 година[2] и го завршила докторатот на Чикашкиот универзитет во 1992 година, под надзор на Карлос Кениг.[3] По посета на Институтот за Напредни Студии, таа се приклучила на факултетот на универзитетот во Минесота во 1993 година, се преселила на Калифорнијскиот универзитет, Ирвин во 1995 година и повторно се преселила во Колумбија во 2001 година.[2] Таа била Гугенхајмов соработник во 2004 година,[4] и поканет говорник на Меѓународниот Конгрес на Математичари во 2014 година.[5] Таа е член на Научниот советодавен комитет на Институтот за истражување на математички науки во Беркли, Калифорнија, за периодот 2013-2017.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Department Directory, Columbia University Mathematics, Посетено на 2016-01-12.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Profile of Dr. Panagiota Daskalopoulos, Mathematical Sciences Research Institute, Посетено на 2016-01-12.
  3. Панајота Даскалопулос at the Mathematics Genealogy Project
  4. Panagiota Daskalopoulos, Guggenheim Foundation, Посетено на 2016-01-12.
  5. ICM Plenary and Invited Speakers since 1897, International Mathematical Union, Архивирано од изворникот на 2017-11-24, Посетено на 2016-01-12.