Прејди на содржината

Панакота

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Панакота
Пана кота со чоколадо
ВидПудинг
Регион или државаПиемонт
Главни состојкиКрем, шеќер, желатин
Cookbook: Панакота на Викикниги 
Панакота со сос од јагоди

Панакота (што на италијански значи „варен крем“) е италијански десерт од засладен крем задебелен со желатин и обликуван. Кремот може да се ароматизира со кафе, ванила или други ароми.

Историја

[уреди | уреди извор]

Името панакота не е споменато во италијанските готвачи пред 1960-тите,[1][2] сепак често се наведува како традиционален десерт во северниот италијански регион Пиемонт. Една непроверена приказна вели дека бил измислена од една Унгарка во Ланге во раните 1900-ти.[3] Речникот од 1879 година споменува јадење наречено лате инглезе („англиско млеко“), направено од крем варен со желатин и обликуван,[4] иако други извори велат дека лате инглезе се прави со жолчки од јајце, како крем англаиз;[5] можеби името ја опфатило која била задебелена подготовка слична на крем.

Јадењето може да потекнува и од францускиот рецепт од бавароа од Мари-Антоан Карем. Всушност, овој рецепт што можеме да го најдеме е ист како модерната панакота со таа разлика што еден дел од кремот се мати за да се направи шлаг и се вклучува во подготовката пред да се додаде желатин.[6]

Регионот Пиемонт ја вклучува панакотата во својот список на традиционални прехранбени производи од 2001 година. Неговиот рецепт вклучува крем, млеко, шеќер, ванила, желатин, рум и марсала истурени во калап со карамела.[7]

Панакота станалала популарна во САД во 1990-тите.[8][9]

Подготовка

[уреди | уреди извор]

Шеќерот се раствора во топол крем. Кремот може да се ароматизира со додавање на зачини и слични додатоци или со додавање рум, кафе, ванила итн. Желатинот се раствора во ладна течност (најчесто вода), а потоа се додава во топлата смеса од кремот. Ова се истура во калапи и се остава да се стегне.[1] Калапите може да имаат карамела вона дното, што дава резултат сличен на крем-карамел.[10] Откако ќе се зацврсти, панакотата обично се поставува на чинија за сервирање.

Панакота често се служи со кули од бобинки или сос од карамела или чоколадо. Може да биде покриено со друго овошје[11] или ликери.[1]

Поврзани јадења

[уреди | уреди извор]

Баварскиот крем е сличен на панакота, но обично вклучува јајца, како и желатин и се меша со шлаг пред да се стегне.

 1. 1,0 1,1 1,2 Luigi Carnacina, Luigi Veronelli, "Panna Cotta," La Cucina Rustica Regionale 1:156, 1977, based on La Buona Vera Cucina Italiana (not seen), 1966
 2. Camilla V. Saulsbury, Panna Cotta: Italy's Elegant Custard Made Easy, p. 14
 3. Davidson, Alan (2006). Jaine, Tom (уред.). The Oxford Companion to Food (second. изд.). Oxford: Oxford University Press. стр. 574. ISBN 9780192806819.
 4. P. Fornari, Il nuovo Carena : la casa, o Vocabolario metodico domestico : compilato sui più recenti lavori di lingua parlata, con raffronti dei principali dialetti : ad uso delle scuole, 1879, p. 498
 5. Pietro Fanfani, Vocabolario della lingua italiana: per uso delle scuole, 2nda edizione, 1865, p. 848
 6. Carême, Marie-Antoine (1784-1833) Auteur du texte (1815). Le pâtissier royal parisien ou Traité élémentaire et pratique de la pâtisserie ancienne et moderne.... Tome II / composé par M. A. Carême... (англиски).
 7. "Prodotto n. 69", Bollettino Ufficiale Regione Piemonte 33:23 (supplement) p. 532 Архивирано на 19 март 2022 г.
 8. Amanda Hesser, The Essential New York Times Cookbook: Classic Recipes for a New Century, p. 441: "1990's: ... Panna Cotta replaces crème brûlée, excising the egg yolks and using gelatin for a wobbly texture"
 9. Greg Atkinson, West Coast Cooking, 2006, ISBN 1570614725, s.v. 'panna cotta': "panna cotta took us by storm in the '90s"
 10. Accademia Italiana della Cucina, La Cucina: The Regional Cooking of Italy, ISBN 978-0-8478-3147-0, p. 832, 2009, translation of La Cucina del Bel Paese
 11. „Sahniges Panna Cotta mit frischen Früchten“ (германски).