Прејди на содржината

Пампус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пампус
Географија
Островот Пампус пред реставрацијата во 2004 година

Пампус ( холандски изговор: [ˈpɑmpɵs] ) е вештачки остров и морска тврдина од крајот на 19 век, сместена во Ијмер близу Амстердам. Пампус сега припаѓа на општината Гоисе Мерен и е отворен за посетители.

Заедно со артилериската батерија на светилскиот остров во близина на Дјургердам и батеријата кај морскиот брег на Димер, Пампус го заштитува влезот во заливот ИJ и пристаништето во Амстердам. Пампус бил дел од одбранбената линија на Амстердам (холандски: Stelling van van Amsterdam ). Во 1996 година, УНЕСКО ја назначил целата одбранбена линија со своите 42 места на Светско наследство .

Градба[уреди | уреди извор]