Палтото

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Палтото“
РежисерДушко Наумовски
СценаристПетар Костов
Главни улогиПетре Прличко
Петар Стојковски-Бабец
Жанркомедија
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1972
Времетраење60 мин
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Палтото“ - македонски телевизиски филм од 1972 година во црно-бела техника. Го режирал Душко Наумовски, а сценариото го напишал Петар Костов.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Петре Прличко
Петар Стојковски-Бабец

Надворешни врски[уреди | уреди извор]