Палм (Гренадини)

Координати: 12°35′09″N 61°23′48″W / 12.585853° СГШ; 61.396537° ЗГД / 12.585853; -61.396537
Од Википедија — слободната енциклопедија
Остров Палм
Palm Island / Prune Island
Островот Палм.
Географија
МестоКарипски Острови
Координати12°35′09″N 61°23′48″W / 12.585853° СГШ; 61.396537° ЗГД / 12.585853; -61.396537
АрхипелагГренадини
Управување
Дополнителни податоци
приватен остров


Островот Палм (англиски: Palm Island) е остров во Карипското Море, дел од архипелагот Гренадини. Островот е еден од островите на карипската држава Свети Винцент и Гренадини. Палм се наоѓа на една милја од островот Јунион и е достапен само со брод. Островот има вкупна површина од 0.55 км2. Палм има пет плажи.

Првично островот бил именуван како Прун. Сегашното име потекнува од моментот кога поранешните сопственици на островот, Џон Калдвел и неговата сопруга, засадиле стотици кокосови палми на островот. Така, пустинскиот остров преполн со мочурливи предели и комарци, се претворил во остров прекриен со кокосова шума.

Природа[уреди | уреди извор]

Поглед кон островот Палм од островот Јунион.

Островот е погодно место за биотата. Во 2015 година на островот биле донесени 125 желки како замена на популацијата на желку која била однесена од уриганот Иван во 2004 година. Иако не е ендемска, растителноста е слична со таа на островот Јунион.

Покрај желките и растителноста, на островот има домашен гуштер, копнени гуштери, копнени краби, морски желки и слично. Дополнително на тоа, островот е засолниште на гулаби, тропски дрозд, бананов тангар, сина и крунеста чапја, колибри и други. Секако, на островот има галеби и фрегати.

Туризам[уреди | уреди извор]

Палм е дом на „Палм Ајланд Ресорт и Спа“. Овој комплекс има 40 соби и неколку приватни вили. Има два ресторана, два бара, спа, базен, сала, библиотека, игралишта и современа технологија. Овој ресорт има капацитет од околу 100 гости и вработен персонал од 92 луѓе.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]