Прејди на содржината

Палма де Мајорка

Координати: 39°34′N 2°39′E / 39.567° СГШ; 2.650° ИГД / 39.567; 2.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Палма де Маљорка)
Палма
град и општина
Palma
Поглед на пристаништето на Мајорка
Поглед на пристаништето на Мајорка
Знаме на ПалмаГрб на Палма
Држава Шпанија
Автон. заедница Балеарски Острови
Покраина Балеарски Острови
Остров Мајорка
ОкругПалма
Основан124 п.н.е.
УправаПалма
Управа
 • ВидОпштинско здружение
 • ОрганСовет на Палма
 • ГрадоначалникХосе Ила
Површина
 • град и општина208,63 км2 (8,055 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001300000013 м
Население (2018)[2]
 • град и општина409.661
 • Густина20/км2 (51/ми2)
 • Градскo550,000[1]
Пошт. бр.070XX
Повик бр.971
Мреж. местоpalma.cat

Палма (шпански: Palma), до 2016 г. офиц. Палма де Мајорка (Palma de Mallorca)[3] или Палма де Маљоркаглавниот и најголемиот град на автономна заедница Балеарски Острови во Шпанија. Тој се наоѓа на јужниот брег на островот Мајорка на заливот на Палма. Според пописот на население од 2009 година, Палма имала 401,270 жители, додека со целата градска област целокупното население изнесувало 621,000 жител, и со тоа претставувала дванаесеттата најголемата градска област на Шпанија. Речиси половина од вкупното население на Mајорка живеат во Палма. На архипелагот Кабрера, иако широко одделени од Палма,  административно се сметаат за составен дел на општината. Аеродромот Палма де Мајорка опслужува над 22 милиони патници годишно.

Историја

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Демографија: Урбани подрачја на светот — април 2017 г.“ (PDF) (13 Annual. изд.). Архивирано од изворникот (PDF) на 17 мај 2017. (англиски)
  2. Општински регистар на Шпанија 2018. Национален статистички институт.
  3. „Llei 15/2016, de 2 de desembre, de modificació de la Llei 23/2006, de 20 de desembre, de capitalitat de Palma de Mallorca“ [Law 15/2016, of 2 December, of modification of Law 23/2006 of 20 December, capital of Palma de Mallorca] (каталонски). Govern de les Illes Balears. Архивирано од изворникот на 2021-03-08. Посетено на 2019-09-07.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]