Палестински исламски џихад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Палестинскиот исламски џихад

Палестински исламски џихад (арапски: حركة الجهاد الإسلامي في فلسطين) или ПИЏ — воена група, која на многу места во светот се смета за терористичка организација. Нејзината цел е уништување на израелската држава и создавање исламска држава за палестинските Арапи.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Palestinian Islamic Jihad“. Australian National Security. Архивирано од изворникот 9 March 2015. Посетено на 17 December 2014.
  2. „The Gaza Strip: Who's in charge?“. The Economist. 29 March 2014. Архивирано од изворникот 5 July 2014. Посетено на 1 September 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]