Палата за водени спортови (Баку)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палата за водени спортови
Целосно име Палата за водени спортови
Место Баку, Азербејџан
Координати 40°20′06″N 49°50′06″W / 40.334883° СГШ; 49.835045° ЗГД / 40.334883; -49.835045
Започнат 2013
Изграден 2013-2015
Отворен 20 април 2015
Сопственик Република Азербејџан
Игра Азербејџанска пливачка федерација
Гледачи 6.000-10.000

Палата за водени спортови — спортски стадион во Баку, Азербејџан, кој е целосно усогласен со барањата на Меѓународната пливачка федерација (ФИНА).[1] Стадионот бил домаќин на Европските игри во Баку 2015 и 4-ти исламски игри на солидарност во Баку 2017 година.[2]

Водната палата има три базени. Еден базен е базен со олимписка големина и е дизајниран за различни видови натпревари на локално и меѓународно ниво. Должината на базенот за нуркање е 25 метри во висина и 20 метри во ширина и има петстепена платформа за нуркање на високи даски од висина од 3, 5, 7, 5 и 10 метри. 6.000-10.000 гледачи можат да гледаат спортски натпревари и концерти во арената.

Спортскиот комплекс има и сектори за ВИП, медиуми и инвалиди. Во еден дел од покривот на зградата се користени специјални панорамски стаклени панели кои можат да ја претворат сончевата енергија во електрична енергија. Создадената електрична енергија се користи за снабдување со енергија на некои делови од Палатата.

Историја[уреди | уреди извор]

Олимпискиот базен
Поштенски марка на Азербејџан од 2014 година, на која е претставен новиот стадион

На 30 август 2012 година претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев потпишал указ за изградба на Арената за водени спортови во Баку. На Министерството за млади и спорт на Азербејџан првично му биле доделени 5 милиони манати од Резервниот фонд на претседателот, предвидени во државниот буџет за 2012 година за проектирање и изградба на стадионот.

На 19 април 2013 година, со учество на Илхам Алиев, била одржана церемонијата на поставување на темелите на стадионот.

На 20 април 2015 година се одржало отворањето на Арената за водени спортови. На свеченото отворање присуствувал претседателот на Република Азербејџан, Илхам Алиев и неговата сопруга, претседател на Организацискиот комитет на Првите европски игри „Баку-2015“ Мехрибан Алиева.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fina.org | Official FINA Website“. FINA - Fédération Internationale De Natation (англиски). Посетено на 2022-04-03.[мртва врска]
  2. „Baku 2015 European Games - Photos - Baku Aquatics Center“. web.archive.org. 2015-09-24. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2022-04-03.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)