Палата Хага

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палата Хага во 2008 година.

Палата Хага, порано познат како Павилјон на кралицата (шведски: Drottningens paviljong), се наоѓа во паркот Хага, општина Солна во Метрополитен Стокхолм, Шведска Палатата, изградена помеѓу 1802 година – 1805 година, била моделирана по балетскиот мајстор Галодиерс, италијанска вила во Дротнинхолм, од архитектот Карл Кристофер Горвел, назначен од кралот Густаф IV Адолф за кралските деца. Тоа беше дом или летна куќа за неколку членови на шведското кралско семејство - особено тоа беше родното место на сегашниот крал - до 1966 година кога кралот Густаф VI Адолф го предаде располагањето на владата и беше претворен во куќи за гости за истакнати странци официјални посетители. Во 2009 година, било објавено од премиерот Фредрик Рајнфелд дека правата за располагање со палатата ќе бидат префрлени назад во кралскиот двор за да ги користат Викторија, престолонаследничката на Шведска и нејзиниот сопруг, принцот Даниел, војводата од Вестерјетланд, како подарок за венчавка во 2010 година. Тие се преселиле во палатата Хага по нивната венчавка на 19 јуни истата година.

Историја[уреди | уреди извор]

Кога кралот Густаф III бил убиен во 1792 година, работата на неговиот грандиозен замок во Брунсвикен била откажана и неговиот син и наследник кралот Густав IV Адолф наместо тоа почнал да гради поскромна палата. Кралот се обратил кон релативно младиот архитект Карл Кристофер Ѓорвел со цел да изгради модерна куќа во стил на италијанските вили. Ѓорвел бил вработен во Хага од 1788 година и студирал со Луј Жан Деспре и при подигнувањето на кралскиот павилјон и со нецелосниот замок во Брунсвикен. Тој исто така бил архитект за храмот Ехо. Тој го моделирал по италијанската вила на балет-мајсторот Галидиерс во Дротнингхолм, која Ѓервел сам ја дизајнирал. Темелот бил поставен во мај 1802 година и веќе пред крајот на годината зградата била до покривот. Градежниот изведувач бил Херман Едберг, кој освен што имал вешти занаетчии како ѕидари и столари, имал и група пешадија од Регементот на Седерманланд на располагање. Во декември 1803 година, кралот бил информиран дека мермерните столбови биле подигнати. Стубовите биле по потекло од Финска и биле донесени во Полска за време на владеењето на кралот Сигизмунд. Тие биле вратени во Шведска од кралот Густаф II Адолф и ги користел Никодим Тесин Помладиот во зградата на германската црква во Карлскона. Кога црквата била обновена по големиот пожар во 1790 година, 14 стубови биле оставени достапни за понатамошна употреба. Подот бил направен од даб од замокот Фредриховс, а каменот првично бил наменет за никогаш незавршениот замок на кралот Густав III во Брунсвикен. Целиот ентериер бил завршен кон крајот на 1805 година.

План на спрат за палатата Хага од првата половина на деветнаесеттиот век.
План на спрат за палатата Хага од првата половина на деветнаесеттиот век.

Од 1820-ти палатата се користела како викендичка за престолонаследникот Оскар и неговата сопруга Жозефина од Лехтенберг. Во 1860 година, палатата била реновирана за најмладиот син на кралот Оскар I, принцот Август и неговата сопруга принцезата Тереза. Принцезата живеела во палатата Хага до нејзината смрт во 1914 година и го внела својот допир во палатата за време на нејзиното живеење долго 54 години.

По смртта на Тереза, палатата била пуштена во употреба од страна на членовите на кралското семејство сè додека нововенчаната двојка наследниот принц Густаф Адолф и принцезата Сибила не се преселиле таму во 1932 година, откако било спроведено некое темелно реновирање. Принцезите Маргарета, Биргита, Дезире и Кристина и принцот Карл Густаф, сегашниот крал на Шведска, сите се родени таму. Во пресрет на ненадејната смрт на наследниот принц во авионска несреќа на КЛМ-3 на аеродромот во Копенхаген на 26 јануари 1947 година, мајката вдовица и нејзините деца го завршиле својот постојан престој во палатата.

Кралот Густаф VI Адолф се откажал од кралските права за располагање со палатата и го пуштил во употреба од страна на Владата во 1966 година како официјална резиденција за истакнати странски гости на Владата во Шведска, иако се покажало дека е прилично ретко користена за таа цел. .

На 23 април 2009 година, премиерот Рајнфелд објавил дека правата на располагање на палатата Хага ќе бидат префрлени назад на Кралскиот двор како свадбен подарок од владата во светло на одобрениот брак на престолонаследникот Викторија со Даниел Вестлинг во јуни 2010 година. Двојката се преселила на 15 ноември 2010 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]