Палата Есма Султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Палата Есма Султана)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Палата Есма Султан
Esma Sultan Yalısı
Esma Sultan Yalısı.JPG
Општи податоци
СтилОсманлиска, Барок
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција
Почната1875
НарачателАбдул Азис
СопственикТурција
Проектирање и изградба
АрхитектАгоп Балјан, Саркис Балјан

Палата Есма Султана (турски: Esma Sultan Yalısı) — палата која служела како резиденција на османлиската династија. Палатата се наоѓа во Истанбул, Турција, во близина на џамијата Ортаќој.

Овој објект бил изграден во времето на султан Абдул Азис (1830-1876) во 1875 и бил посветен на неговата ќерка Есма Султан. Негов архитект е Саркис Балјан.


Координати: 41°02′50.93″N 29°01′38.82″E / 41.0474806° N; 29.0274500° E / 41.0474806; 29.0274500