Палатата Наѓтетењ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Палатата Наѓтетењ (2007)

Палатата Наѓтетењ денес е музеј за мебел на Музејот за применета уметност во Будимпешта основана во 1949 година. Се наоѓа на улицата 9-11 Кастелипарк, на 22-ри округ на Будимпешта.

Историја на зградата[уреди | уреди извор]

Еден од најдобрите споменици на барокната архитектура во Унгарија, некогашната палата „Шараз-Руднињски“ беше дизајниран од Андрис Мајерхофер и е изградена од Барон Јазеф Руднињски помеѓу 1743 и 1751 година. Оригиналната готска палата е изградена во 13 век за семејството Тетени, кое било поврзано со династијата Арпен

Палатата од птичји поглед

Во текот на сто педесет години Отоманска окупација (1541-1686), палатата Наѓтетењ беше дом на високи османлиски офицери. Подоцна хипотекарниот имот го откупил Ѓирги Шараз. Барон Ѓирги Шараз се преселил во палатата во 1716 година и започнал да ја реконструира и проширува зградата.

По смртта на Јулијана Шараз-Руднињски (1798), палатата била поделена на три дела за наследници. Во 1904 година палатата изгорела, ништо не останало од нејзиниот ентериер. За време на Втората светска војна, зградата била тешко оштетена. Министерството за земјоделство ја пренесе палатата во музејски цели во 1948 година. Неговата реконструкција започна во 1951 година, а првата изложба на мебел беше отворена во истата година. Во 1989 година - заради влошување на зградата, палатата мораше да биде затворена. Откако започнаа реставраторските работи во 1997 година, музејот Палас беше отворен повторно за јавноста во 2000 година.

Терасата на палатата првично достигна до брегот на Дунав, но подоцна беше поделена со железничката линија и главниот пат.

Изложбата[уреди | уреди извор]

Изложбата за применета уметност претставува артефакти од изработката на унгарски и странски мебел во историски контекст со современи теписи, печки и керамика. Околу 300 предмети се претставени во повеќе од дваесетина простории.

Наводи[уреди | уреди извор]