Паланка, Бакау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паланка
Општина
Паланка is located in Романија
Паланка
Паланка
Координати: 46°32′N 26°7′E / 46.533° N; 26.117° E / 46.533; 26.117
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]3.764
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Паланка (романски: Palanca; унгарски: Gorzafalva) е општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 3.764 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 46°32′N 26°07′E / 46.533° N; 26.117° E / 46.533; 26.117